Kolor ścian w kuchni – jakie kolory do kuchni?
Wybór koloru ścian do kuchni nie jest łatwy, jeśli weźmiemy pod uwagę obecne podejście do tego pomieszczania. Kuchnia już dość dawno przestała być tylko miejscem do przygotowania posiłków, bezpowrotnie minęły też czasy, kiedy projektowano ją jako odizolowane od pozostałych wnętrz domu miejsce. W domach i dużych mieszkaniach nastała era kuchni otwartych, przestronnych, z rozbudowanymi stanowiskami pracy umieszczonymi również na oderwanej od ścian wyspie. Z drugiej jednak strony nadal mamy małe mieszkania, i to również nowe, gdzie przestrzeń kuchni sprowadza się jedynie do niewielkiego aneksu, często wciśniętego w przestrzeń oddaloną od światła dziennego. W jednym i drugim przypadku granice między kuchnią a pokojem dziennym najczęściej się zacierają, co również staje się wyzwaniem przy wyborze aranżacji. Kolorystyka ścian jest elementem mocno wpływającym na jej charakter. Warto też zdać sobie sprawę z tego, że może ona też wpływać na samo postrzeganie posiłków, barwę potraw i nasze apetyty. Jakie kolory farb do kuchni wybrać, gdy jesteśmy smakoszami i lubimy wielogodzinne pichcenie? Czy kolor ściany w kuchni może zmniejszyć apetyt? Jakie kolory pasują do kuchni skandynawskiej, a jakie do eklektycznej? Do eksperymentowania z kolorami zachęca nas bardzo bogaty wybór farb kolorowych – producenci farb podążają za trendami i oferują swoje produkty w najmodniejszych w danym sezonie paletach barw, a ich często poetycko brzmiącym nazwom trudno się czasami oprzeć. A może najbezpieczniejszym wyborem będą farby białe?
Jaki kolor farby do kuchni wybrać, by nie popełnić błędu aranżacyjnego, a kuchnia stała się naszym ulubionym miejscem domu ?
Jaki kolor ścian do kuchni – warunki przestrzenne
Kolor, szczególnie wprowadzony na dużych płaszczyznach mocne wpływa na postrzeganie wnętrza. Czy wielkość kuchni może mieć wpływ na kolorystykę ścian?Wiadomo, że biel i jasne kolory optycznie powiększą przestrzeń, a malując na mocny kolor tylko jedną ze ścian możemy korygować jego proporcje – wydłużać lub skracać przestrzeń. Warto skorzystać z tych zasad, gdy wnętrze kuchenne wymaga takich korekt. Jakie kolory wybrać do małej kuchni? W wąskich aneksach kuchennych unikajmy ciemnych kolorów, które mogą dodatkowo zawęzić przestrzeń. Ten typ barw uczyni kuchnię bardziej zwartą i przytulną, gdy wydaje się ona zbyt duża. Drugi element to światło naturalne. Na jaki kolor pomalować kuchnię bez okna? Ciemny aneks kuchenny lub oświetlony rozproszonym światłem północnym warto rozświetlić kolorem ścian, choć niekoniecznie muszą to być odcienie żółtego. Zalewające światło południowe czy zachodnie warto nieco schłodzić i przygasić bardziej stonowanymi kolorami.
Kolory ścian do kuchni w powiązaniu z zabudową
Kolory ścian kuchni zwykle dobieramy w ten sposób, by pasowały do mebli i pozostałych elementów aranżacji. Mogą harmonizować z kolorem szafek, ale mogą też z nimi kontrastować. W tym przypadku wybór powinien uwzględniać również sposób zabudowy. Jeśli w kuchni będzie dużo szafek, również wiszących, może się okazać, że do pomalowania pozostanie jedynie niewielki kawałek ściany, która będzie tworzyła w kuchni jedynie niewielką barwną plamę. Gdy jednak aranżacja będzie opierała się jedynie na szafkach stojących, powierzchnia ścian wykończonych farbą może duża i dobór koloru będzie miał bardziej znaczący wpływ na charakter wnętrza. W jednym i drugim przypadku kolor kuchennych frontów może zdeterminować wybór koloru ścian. Gdy szafki będą białe lub w kolorze drewna, wybór mamy praktycznie nieograniczony. W przypadku takich kolorów frontów jak granat czy ciemna zieleń, dobór farb do ścian jest już większym wyzwaniem. Pamiętajmy też, że każdy styl operuje określoną paletą barw, co nie znaczy że jesteśmy uwięzieni w ich kanonach. W tej chwili nastała era mieszania stylów i zabawy równymi konwencjami. Nie tylko futurystyczna kuchnia nie boi się jaskrawych barw, na topie jest ich wprowadzanie również do wnętrz klasycznych, gdzie dominowała do niedawna tylko stonowana kolorystyka. W przypadku ciągle modnego stylu skandynawskiego najbardziej oczywiste kolory to biele, szarości i błękity, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by monotonię tego trendu przełamać czerwonym lub pomarańczowym!
Kolory ścian kuchni – biel i chłodne pastele
Jasne kolory o chłodnej temperaturze barwowej wprowadzają do wnętrza poczucie przestrzeni i czystości. Kuchnia z przewagą czystej bieli i chłodnych pasteli, a także np. zimnej szarości będzie wydawała się sterylna i będzie postrzegana raczej jako laboratorium potraw niż domowe ognisko skupiające rodzinę. To kolory typowe dla minimalizmu, w którym obowiązuje ład i nieskazitelny porządek, a wszystkie naczynia i sprzęty są pochowane w szafkach i szufladach. Siłą rzeczy kolorystyka ta stworzy atmosferę raczej do przyrządzania subtelnych i wyrafinowanych potraw, gdzie stawia się na jakość posiłku, a nie na ilość. Warto zdawać sobie sprawę, że kolor niebieski skutecznie hamuje apetyt, być może z tego powodu, że nie jest on naturalnym kolorem żywności. Nie wszystkie jednak odcienie chłodne studzą apetyty – na tle bardzo jasnych pasteli odcienie owoców i warzyw oraz efektownie wyglądających potraw będą się wydawały jeszcze bardziej wyraziste i apetyczne.
Ciepły i słoneczny kolor ściany w kuchni
Ciepłe odcienie sprawdzają się w kuchni znakomicie, szczególnie tam, gdzie jest niedobór światła dziennego, ale również, gdy zależy nam na stworzeniu przytulnego wnętrza, zachęcającego do dłuższego biesiadowania. Kolor żółty rozjaśnia pomieszczenie, wprowadza do wnętrza pogodny nastrój, a przy tym mocno pobudza apetyt! Rozjaśnione żółtym owoce czy warzywa jeszcze bardziej zachęcają do degustacji. Trzeba natomiast być ostrożnym z bardzo ciepłymi odcieniami w zalanej słońcem kuchni – kolory słoneczne mogą wypaść tu zbyt intensywnie, wręcz jaskrawo. Warto też rozważyć pomalowanie ścian kuchni na ciepły odcień bieli np. jej tonacje waniliowe czy śmietankowe. W przypadku mocnych ciepłych kolorów np. pomarańczowego czy czerwonego warto wiedzieć, że pobudzają one mocno nasze apetyty.
Modne kolory ścian w kuchni – trendy 2023
Do kuchni, podobnie jak do innych pomieszczeń możemy wprowadzić kolory, które są trendy w 2023 roku. Jeden z wiodących aktualnie kolorów to głęboka czerwień wpadająca nieco w róż i bordo – pod nazwą Viva Magenta został wybrany przez Instytut Pantone kolorem roku 2023. W kuchni będzie dobrym wyborem dla tych, którzy chcą ognistym kolorem dodatkowo podbić atmosferę gotowania lub odwołać się do ulubionych smaków czerwonych warzyw czy owoców. Kuchnia magenta będzie ożywiająca, energetyzująca, a jednocześnie elegancka. Drugi z kolorów roku to beż – przez firmę Dulux uznany za pozytywny, promienny odcień, inspirowany światem przyrody. To kolor dla fanów spokojnej klasyki i wyważonej aranżacji, również w kuchni. Spokój beżu sprawi, że ściana w tym kolorze stanie się doskonałym tłem dla wielu innych barw, można też ją przełamać akcentem w żywym kolorze albo, chcąc podbić wrażenie elegancji połączyć z bielą. Może to być zarówno inna ściana, pomalowana na intensywny kolor, jak i dodatki w żywych barwach. W 2023 roku w kuchni można też zaszaleć z pełną paletą odcieni różowego, łącząc go z innymi kolorami albo z innymi odcieniami różu.